2026. február 12. - 17.
A Mohácsi Busójárás 2026-os rendezvényén is farsangi felvonulással, busó bemutatókkal, látványfőzéssel, néptánccsoportok fellépésével, busóálarc faragással, műhelylátogatásokkal és máglyagyújtással várják az érdeklődőket! A legnagyobb mulatság farsangvasárnap van, amikor a busók megérkeznek a csónakokon és elindul a jelmezes felvonulás. Sötétedéskor a farsangi télbúcsúztató koporsót vízre engedik, amelyet a főtéren máglyagyújtás és körtánc követ. Az UNESCO 2009-ben felvette a Mohácsi Busójárást az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára, illetve 2012 óta a Busójárás hungarikum is.
A Mohácsi Busójárás régebben a Farsangvasárnap reggelétől Húshagyókedd estéjéig tartott, azonban a Busójárás idejét jelenleg a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. A Farsang utolsó csütörtöki napján a gyermekek öltöznek maskarába. A Busójárás a népszokás központjában, a Kóló téren kezdődik, ahol a jankelék, a maskarák, illetve az ágyús, az ördögkerekes, a szekeres, a kürtős és a teknős beöltözött busók találkoznak a Dunán csónakokkal átkelt busókkal. Korábban a tülkölő, kereplő, kolompot rázó és ’bao-bao’-t kiabáló busócsoportok célja az volt, hogy házról házra járva jókívánságaikat fejezzék ki és elvégezzék a varázslataikat, amelyekért cserébe étel-ital adományokban részesültek.
A busójárás története
A legenda szerint a Busójárás hagyománya a törökök elűzéséhez kötődik, mely szerint a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekült őslakos sokácok beöltözve, zajkeltő eszközökkel és csónakokkal keltek át a Dunán, hogy kizavarják a törököket. Mivel Mohács hivatalosan 1687-ben szabadult fel a török uralom alól és a sokácokat csak később telepítették Mohácsra, ezért a legenda ellenére valószínűleg a balkáni származású sokácok hozták magukkal a busójárás szokásait. A népszokás megjelenéséről az első adatok a 18. század végéről származnak, és rokonságot mutatnak a riói és a velencei karnevállal, illetve az afrikai népek szokásaival.
A busójárás menete
A Busójárás ünnepségének kezdetén az elöltöltős busóágyú dörejére a busócsoportok a főutcán át a város főterére vonulnak, ahol megkezdődik a farsang, majd az ünneplést a Duna-parton és a környező utcákban folytatják. A busók szürkületkor visszatérnek a főtérre, ahol meggyújtják az óriási máglyát és táncolnak körülötte – ezzel véget ér a Farsangvasárnap. Mohácson szokás a busójárás keddi napján is farsangolni, amikor a busók elégetik és körbetáncolják az újabb főtéri máglyára helyezett telet jelképező koporsót, amellyel elbúcsúznak a téltől és köszöntik a tavasz érkezését.
A busójárás szereplői
A busójárás legfontosabb jelmezes alakjai a busók, akik fűzfából faragott és hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarcot viselő személyek. A busók öltözete nem változott a kezdetek óta, jelenleg is szőrével kifordított és övvel vagy marhakötéllel összefogott rövid bundát, szalmával kitömött nadrágot, gyapjúból kötött cifra harisnyát, illetve a lábukon bocskort viselnek. A busók a kezükben kereplőt vagy soktollú és fából összeállított buzogányt tartanak, illetve fűzfából faragott és hagyományosan állatvérrel festett birkabőrcsuklyás álarcot viselnek. A busók többsége busócsoportokba tömörül, ahol alárendelik magukat a csoportok belső szabályrendszerének és a közös céljuk, hogy az ünnep létrehozásában és megélésében önmagukat busótársadalomként definiálják.
A busó mellett a mohácsi busójárás másik jelmezes alakja a jankele, akinek az a szerepe, hogy távol tartsa az utcán sétálókat (főleg a gyerekeket) a busóktól. A jankelék öltözete rongyokból és egy zsákból áll, amelyben eredetileg hamu vagy liszt volt, manapság pedig ronggyal vagy fűrészporral van megtöltve – ezzel tartja távol a nézőket a busóktól. A jankele eredete az 1890-es évekre nyúlik vissza, amikor Jankele Grün bécsi zsidó ruhakereskedő zsákokból árult használt ruhákat Mohács városában. A gyerekek kicsúfolták az árust, aki haragjában hozzájuk dobta a zsákját. Később ebből alakult ki az a farsangi szokás, hogy a busójárás vasárnapján néhányan rongyokba öltöznek és dobálják a zsákjukat. Azokat a személyeket, akik karneváli jelmezt viselnek, lakodalmas viseletbe öltöznek vagy fátyollal takarják el az arcukat, maskarának nevezik a Mohácsi Busójáráson.
A mohácsi busójárás nem csak egy vidám farsangi mulatság, hanem egy kulturális örökség is, amely a sokácok identitásának és közösségének erősítését szolgálja. A busójárás a sokácok ősi hiedelmeit, népi vallásosságát, népművészetét, népzenéjét és néptáncát is megőrzi és továbbörökíti. A busójárás a sokácok mellett más nemzetiségek és kultúrák képviselőit is vonzza, akik együtt ünneplik a tavasz eljövetelét és a természet megújulását.
Esemény időpontja: 2026. február 12-17.
Részvételi díj: Ingyenes
Busójárás 2026 programok
A Busójárás 2026-os eseményének részletes programjai hamarosan!
Addig is egy kis ízelítő a 2025-ös programokból:
február 27. - Csütörtök (Kisfarsang)
- 09.30 „Maszkot ölt apraja, nagyja” – Busójárás nyitórendezvénye az Ifjúsági Centrumban Közreműködik a Mohács Térségi Általános Iskola Széchenyi Iskolája, a Mohács Térségi Óvodaközpont Rókus Óvodája és Eötvös Óvodája
- 14.45 Farsangi felvonulás a Sokackörtől (Táncsics utca Szabadság utca – Széchenyi tér)
- 15.00 A város utcáin és terein gyermek jankelék és kisbusók szabad farsangolása
- 15.15 Gyermek néptánccsoportok és busócsoportok bemutatói a Széchenyi téri színpadon
- 16.00 Busójárási eszközök bemutatója a Széchenyi téren
- 16.00 Busócsoportok bemutatói a Széchenyi téri színpadon
- 16.15 Zora Táncegyüttes gyermek csoportjának bemutatója a Széchenyi téri színpadon
- 16.25 Táncház Darazsacz Istvánnal és a Glasovi zenekarral a Széchenyi téri színpadon
- 17.00 Kiállításmegnyitó a Kanizsai Dorottya Múzeumban
- 17.30 Télűzés a busókkal a Széchenyi téren (zenél: Planina zenekar)
- 19.00 Délszláv táncház a Piac téren Glasovi zenekarral
február 28. - Péntek
- 10.30 A Busóudvarban ,,Busójárás varázslatos eszközei” című rajzpályázat kiállítás.
- 13.00 Trábert József Területi Német Népdaléneklési Verseny a Mohácsi Német Önkormányzat és a Park utcai Katolikus Általános Iskola és Óvoda közös rendezésében, Helyszín: Német Nemzetiségi Ház (Kossuth L. u. 51.)
- 14.30-16.00 MesterPont- A Népművészet Mesterei 1 helyen – „A valódi hagyományok útján” Versendi Kovács József-tambura és Englert Antal- maszkfaragó Helyszín: Kígyó utcai Alkotóház bemutató műhelye, Kígyó u. 7/A (Belépő: 1000 Ft)
- 14.30 Néptánccsoportok és zenekarok bemutatkozása a Széchenyi téri színpadon
- 14.30 Néptánccsoportok, busócsoportok és zenekarok bemutatkozása a Deák téri Gasztroudvar színpadán
- 15.00 Zenekarok a Busóudvar Folk színpadán
- 16.30 A Radost zenekar minikoncertje és sokac táncok tanulása a Kanizsai Dorottya Múzeumban (Belépődíj: 1500 Ft)
- 17.00 „Maszkok, busókellékek és egyéb népművészeti tárgyak” busómaszk-faragók és más népművészeti tárgyalkotók munkáiból kiállítás, valamint Jaksics György busókellék-készítő népi iparművész életműkiállítása - kiállításmegnyitó a Mohácsi Kossuth Teátrum Művelődési Házban – Közreműködik: az Orašje zenekar
- 19.00 Délszláv táncház a Piac téren Versendi Kovács József és zenekarával
március 1. - Szombat
- 09.00-12.00 A hagyományos mohácsi sokac viseletdarabok készítésének műhelytitkai a Kanizsai Dorottya Múzeumban (workshop)
- 09.30 Tamburazenekarok, néptáncegyüttesek, busócsoportok bemutatói a Széchenyi téri színpadon
- 09.30 Tamburazenekarok, néptáncegyüttesek, busócsoportok bemutatói a Deák téri gasztroudvar színpadán
- 10.00 Népművészeti- és kézműves vásár a belvárosban
- 10.00-15.00 Dr. Minorics Tünde etnográfus "A maszk mögött" című vetítéssel egybekötött előadása a busójárás történetéről, valamint fotó- és busómaszkkiállítás a KultúrKikötőben (Szentháromság u. 13.)
- 10.00-15.00 HUNGARIKUM UDVAR a KultúrKikötőben: kiállítások, mesterségek bemutatása (Szentháromság u. 13.)
- 10.00-15.00 „Jankele udvar” – Ismerkedés a Jankelékkel, interaktív kiállítás és foglalkozás a Sebaj Busó csoporttal, ételkóstoltatás (Eötvös u. 6.)
- 10.00 Tamburazenekarok, busócsoportok a Busóudvar Folk Színpadán
- 10.00 „Mohácsi ízek” látványfőzés a Vesele Buše busócsoporttal a Busóudvarban
- 10.00 Nyakigláb, Csupaháj, Málészáj mesejáték a Mohácsi Kossuth Teátrum színháztermében (Belépődíj: 2500 ft)
- 10.00 Busócsoportok, néptánc és népzenei bemutatók a Selyemgyár Kulturális Negyed színpadán
- 10.00-16.00-ig MesterPont – Élményközpontú műhelylátogatás, ismerkedés a maszkfaragás rejtelmeivel, szabadtéri kiállítás a busójárás kellékeiből Englert Antal /a Népművészet Mestere/ és Lukács Gábor /Népi Iparművész/ Alkotóházában, bemutató műhelyében (Kígyó u.7/A), belépő: 1.500 Ft
- 11.00 A Szerb templom udvarában ismerkedés a szerb gasztronómiával a Vragolani busócsoport közreműködésével
- 11.00 Sátorhelyi Néptáncegyüttes bemutatója és táncháza a Széchenyi téren, kísér: Szemző Angéla és zenekara
- 14.00 A Botos busócsoport busólakodalmas menete a Busóudvar – Kompkikötő – Selyemgyár – Széchenyi tér – Bensheim tér érintésével
- 14.00-18.00 óráig „Veselje sa Bušama” – „Vigasság a busókkal” farsangi játékok, szekérdíszítés, sokacbab látványfőzés és ételkóstoltatás a Síp utcában
- 15.20 „A legenda újraéled” – a Drugovi busócsoport megemlékezése a II. mohácsi csatáról – koszorúzás A három vitéz szobránál a Széchenyi téren
- 16.30 Zora Tánccsoport bemutatója és táncháza a Misija Tamburazenekarral a Széchenyi téren
- 18.00 KEX Színtársulat (Zenta): A Jó, a rossz és az ember című előadása a Selyemgyár Kulturális Negyed Közösségi Színtér Gubóházának földszinti nagytermében
- 18.30 Poklade zenekar koncertje a Deák téri Gasztroudvar színpadán
- 19.00 Délszláv táncház a Piac téren a Zora zenekarral
március 2.– Vasárnap (Farsangvasárnap)
- 09.00 Népművészeti- és kézműves vásár a belvárosban
- 09.00 Nyitott udvar – betekintés a „Télűzők” busócsoport farsangi készülődésébe (Vörösmarty u. 7/b. Barics Halbolt)
- 09.00-11.00 Betekintés a szigetből átkelő csoportok készülődésébe a Dunai Átkelés és a Nagy Durranás busócsoportokkal – gyülekező a szigeti oldali révnél
- 09.00-12.00 Látványfaragás a Kanizsai Dorottya Múzeumban Udvardi Krisztián maszkfaragóval
- 09.30 Tamburazenekarok, néptáncegyüttesek, busócsoportok bemutatói a Széchenyi téri színpadon
- 09.30 Tamburazenekarok, néptáncegyüttesek, busócsoportok bemutatói a Deák téri gasztroudvar színpadán
- 10.00 Almaszószok-Halász Judit Tribute zenekar a Mohácsi Kossuth Teátrum színháztermében (Belépődíj: 3000 ft)
- 10.00 Zenekarok, tánccsoportok bemutatói a Busóudvar Folk Színpadán
- 10.00 Tamburazenekarok, busócsoportok és néptánccsoportok bemutatói a Selyemgyár Kulturális Negyed színpadán
- 10.00-12.00 Nyitott udvar, avagy készülődés a Bödönhajós csoporttal (Bajcsy-Zs. u. 54.)
- 10.00-15.00 Dr. Minorics Tünde etnográfus "A maszk mögött" című vetítéssel egybekötött előadása a busójárás történetéről, valamint fotó- és busómaszkkiállítás a KultúrKikötőben (Szentháromság u. 13.)
- 10.00-16.00-ig MesterPont – Betekintés a 65 éves Englert Antal, a Népművészet Mesterének 50 éves alkotómunkájába a Kígyó utcai Alkotóházban (Kígyó u.7/A), (Belépő: 1500 Ft)
- 10.00-15.00 HUNGARIKUM UDVAR a KultúrKikötőben: kiállítások, mesterségek bemutatása (Szentháromság u. 13.)
- 10.30 Télűzők busócsoport bemutatkozása a Busóudvarban
- 11.45 Délszláv táncház Darazsacz Istvánnal és a Misja Tamburazenekarral a Széchenyi téren
- 12.00 Találkozás a Kolompos busócsoport tagjaival ételkóstoltatás a Szerb templom udvarában
- 12.00 KUD Podravina és a busók bemutatói a Sokacrévben, kísér a Misija Tamburazenekar
- 12.30 Busók csónakos átkelése a Dunán a Sokacrévbe
- 13.30 Nemzetiségi néptánc bemutató a Széchényi téri színpadon
- 13.15 Néptánc, népzenei bemutatók a Deák téri gasztroudvar színpadán
- 14.00 Busófelvonulás
- Kóló tér – Tomori utca – Dózsa György utca – Szabadság utca – Széchényi tér
- 15.30 Busóavatás, polgármesteri köszöntő a Széchenyi téri színpadon
- 16.00 Busócsoportok érkezése a Selyemgyár Kulturális Negyedbe
- 16.00 Szabad farsangolás a busókkal a belvárosban
- 16.00 Busócsoportok és néptánccsoportok bemutatói a Széchenyi téri színpadon
- 16.30 Farsangi koporsó vízrebocsátása a Bödönhajós csoport közreműködésével a kompkikötőnél
- 18.00 Máglyagyújtás és tánc a busókkal a Széchenyi téren
- 19.00 Délszláv táncház a Piac téren a Kolo zenekarral
március 3. - Hétfő
- 10.00-13.00 Interaktív farsangi gyermekfoglalkozás a Kanizsai Dorottya Múzeumban(belépődíj: 1500 Ft/gyermek, felnőtt kísérők számára a program ingyenes)
- 13.00 Kersics Anka emléktáblájának megkoszorúzása Sokackörben (közreműködik a Komšiluk együttes), majd a busók hagyományos házról-házra járása a Kóló téren és a környező utcákban
március 4. – Kedd (Húshagyókedd)
- 10.00-16.00 MesterPont – Betekintés a 65 éves Englert Antal /a Népművészet Mestere/ 50 éves alkotómunkájába a Kígyó utcai Alkotóházban /Kígyó u.7/A./, Belépő: 1500 Ft
- 13.00-17.00 Pándy Kálmán Otthon szervezésében Busós kézműves játszóház a Busóudvar udvarán (rossz idő esetén a Busóudvarban található nyugdíjasházban). – belépődíjas
- 14.00 Busócsoportok gyülekezője a Kóló téren
- 14.30 Busócsoportok indulása a főutca érintésével a Széchenyi térre
- 15.30 Találkozás a Rodbina busócsoport tagjaival a Busóudvarban
- 16.00 Szabad farsangolás a város utcáin
- 16.00 „Busókép” és „Sokaclánykép” a Városháza lépcsőjén
- 16.30 Zora Táncegyüttes műsora
- 18.00 Máglyagyújtás, koporsóégetés a Buso Club közreműködésével a Széchenyi téren
- 18.00 Tánc a Busókkal a Széchenyi téren
- 19.00 Délszláv táncház a Piac téren a Misija Tamburazenekarral