2027. március 15.
A Március 15. programok Miskolc több helyszínén kerülnek megrendezésre 2027. március 15-én az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulójának emlékére, ahol ünnepi programok várják a látogatókat!
Miskolc március 15-én egy közös ritmusra hangolódó várossá válik, ahol az ünnep nem egyetlen helyhez, hanem a terek és emberek összjátékához kötődik. A történelmi megemlékezések, a kulturális pillanatok és a városi jelenlét együtt formálnak egy olyan atmoszférát, amelyben a múlt eseményei csendesen, mégis erőteljesen vannak jelen. A zászlók, a hangok és az egymás mellett haladó emberek mind hozzájárulnak ahhoz az élményhez, amelyben az ünnep egyszerre személyes és közösségi.
Ez a nap Miskolcon inkább egy folyamatos élmény, mint különálló programok sora: a város különböző pontjai apró állomásokká válnak egy közös ünnepi történetben. A lassabb megállások, a közös figyelem és az ünnepi hangulat együtt teremtenek egy olyan keretet, ahol mindenki a saját módján kapcsolódhat a megemlékezéshez. Így válik március 15. egy élő, városi tapasztalattá, amelyben a jelen és a történelem természetesen ér össze.
Esemény időpontja: 2027. március 15.
Részvételi díj: Ingyenes
Március 15. programok Miskolc 2027
A Március 15. programok 2027-es eseményének részletes programjai hamarosan!
Addig is egy kis ízelítő a 2026-os programokból:
március 13. – Péntek
Diósgyőri Országzászló
- 11:00 Emlékező beszédet mond: Hollósy András miniszteri biztos, MMJV alpolgármestere. Közreműködik: A Miskolc-Diósgyőri Református Általános Iskola és Óvoda.
Országzászló (Gárdonyi Géza Művelődési Ház)
- 14:00 Emlékező beszédet mond: Csöbör Katalin országgyűlési képviselő, Berencsy Sándor Máté önkormányzati képviselő. Közreműködik: Pehm Gilbert Antal római katolikus plébános, a Gárdonyi Géza Katolikus Általános Iskola és a Miskolci Örömdal-kör.
Görömbölyi Római Katolikus Templom
- 16:00 Ökumenikus istentisztelet.
Görömbölyi Kopjafa
- 17:00 Emlékező beszédet mond: Berencsy Sándor Máté önkormányzati képviselő.
március 14. – Szombat
Görgey Artúr-szobor (Herman Ottó Múzeum)
- 09:00 Megemlékezés és koszorúzás.
Avasi Temető
- 09:30 Megemlékezés Szemere Bertalan, Palóczy László, Butykai József és Horváth Lajos síremlékeinél.
Petőfi tér
- 10:30 Ünnepi beszédet mond: Csöbör Katalin országgyűlési képviselő. Közreműködnek a helyi iskolák és zenekarok (Petőfi, Szabó Lőrinc, Symphonia, Martin János intézmények diákjai, valamint a Miskolci Tábori Fúvószenekar és a Számadó zenekar). Ezt követően koszorúzás a Petőfi téren, valamint a környező emléktábláknál és szobroknál.
Szent István tér
- 12:00 Ünnepi köszöntőt mond: Tóth-Szántai József polgármester és Hollósy András alpolgármester. „A Szabadság születése” című ünnepi műsor a Miskolci Nemzeti Színház művészeinek és a Szinvavölgyi Néptáncműhely ifjúsági csoportjának előadásában.
Miskolc-Szirma, I. világháborús emlékmű
- 14:00 Ünnepi köszöntőt mond: Czinkné Sztán Anikó önkormányzati képviselő. Közreműködik a helyi református iskola és óvoda.
március 15. – Vasárnap
Szent István tér (Huszártábor és Családi Nap)
- 10:00 - 16:00 Állandó programok: Borsodi Huszár Levente tábor (toborzás, huszárverbunk, fotózás lóháton, tábori élet bemutatása) és Virgonckodó népi és 1848-as játékpark (ágyúzás várfallal, mini-golf, kézműves-foglalkozás, szalagos hajfonás).
- 10:00 Gólyalábas Vaga-Banda Huszárok műsora.
- 11:00 Kalamajka Bábszínház – Mesék Mátyás királyról.
- 12:00 Szécsi Viki és Vízi Viktor – Szabadság koncert.
- 13:00 Agyagbanda zenekar fergeteges forradalmi táncháza.
- 14:00 A Borsodi Huszár Levente tábor bemutatója.
- 15:00 A forradalom megzenésített versei – Fehér Sándor és Tímár Krisztián előadásában