Ma Kornél, Soma névnapja van
2025. június 21.
Vas megye, Szombathely
A Múzeumok Éjszakája Szombathely 2025. június 21-én kerül megrendezésre Szombathely több helyszínén, ahol csodálatos kiállítások és előadások, tárlatvezetések, kézműves foglalkozások, interaktív játékok, workshoppok, múzeumpedagógiai foglalkozások, koncertek, kerámiaműhely, gyerekprogramok és még sok-sok meglepetés várja a kicsiket és nagyokat egyaránt a szombathelyi Múzeumok Éjszakáján!

Esemény időpontja: 2025. június 21. 18:00-24:00

Részvételi díj: 

  • Belépőjegy (minden helyszínre érvényes): 2000 Ft 
  • Diák, nyugdíjas: 1000 Ft
  • Családi jegy (2 felnőtt + 1-3 gyermek): 3000 Ft
  • 6 év alatt ingyenes.

Múzeumok Éjszakája Szombathely 2025 programok

2025. június 21. – Szombat

SAVARIA MÚZEUM

  • 18.00 Párhuzamok – a két Reismann - Kelbert Krisztina történész tárlatvezetése
  • 18.30 A magyar írók és költők portréi előtt, műveikből felolvas: Kelemen Zoltán színművész
  • 19.30 Textilek a jáki ásatásról - Pap Ildikó Katalin régész (Szombathelyi Egyházmegye/Magyarságkutató Intézet); Nagy Rebeka textilrestaurátor, Semsey Réka művészettörténész (MNMKK - Iparművészeti Múzeum) előadása. Előadásunkban a jáki Szent György-templomban 2019-2021 között feltárt előkelő világi és egyházi viseletek közül mutatunk be néhány különleges darabot.
  • 20.30 Erdő – mező tolmácsa. A 125 éve született Fekete Istvánra emlékezünk - Földes Szilvia könyvtáros előadása - Generációk nőttek fel írásain és zárták szívükbe regényeinek szereplőit. Sokan nem ismerik mezőgazdász oldalát, így erről is hallhatunk az előadás során.
  • 21.00 Vésővel rajzolt történetek - fametszetes könyvek a Savaria Múzeum gyűjteményében - Mártfai Márta könyvtáros előadása, A Savaria Múzeum rejtett kincsei közé tartozik egy Johannes Gutenberg módszerével nyomtatott Biblia. Kötése, betűkészlete és fametszetei egyaránt izgalmas időutazásra invitálnak minket a könyvnyomtatás kezdeteihez.
  • 21.30 Etnofotográfia az Őrség vidékén - Dr. Illés Péter néprajzos főmuzeológus előadása, A szombathelyi Savaria Múzeum néprajzi fotótára Magyarország egyik legnagyobb etnofotó-gyűjteménye. Az 1900-as évek legelejétől gyarapodó analóg fotográfiák kiemelkedő forrásértékű dokumentumai Vas vármegye falvai mára letűnt hagyományos kultúrájának.
  • 22.00 A Vas-hegy környékének ősi halomsírmezői. Eredmények az ArcheoROUTE Interreg projekt fényében - Kolonits László régész, muzeológus előadása - A történelmi Vas vármegye területén (ma Burgenlandban) található Pinkaóvár (Burg) kora vaskori központjához számos halomsírmező tartozik. A több száz csémi (ma Schandorf), vaskeresztesi és felsőcsatári – a helyiek által avar síroknak nevezett – halomsír a kora vaskori (c. 2700 évvel ezelőtti) elit földi maradványait, és az anyagi kultúrájuk csodálatos, mai szemmel egzotikus emlékeit rejtik.

18.00-23.00 között

  • KÖNYVTÁR - Rókás origami-könyvjelző készítése, Linómetszés
  • RÉGÉSZET - Lyukkamera-kísérletek Torma Péter amatőr csillagásszal
  • TÖRTÉNETI OSZTÁLY - Ajándéktárgyak bőrből (pillangó, kutyus)
  • NÉPRAJZ - Faiskola – melyik fából mi készül/t? Párosító játék műtárgybemutatóval, Töredékek: kollázskészítés néprajzi fotókból
  • RESTAURÁTOROK - Műhelytúra (3 időpontban indulnak a turnusok: 19.00, 20.00, 21.00.; 10-12 fő részvételével. Előzetes regisztráció: savariamuseum1@gmail.com)
  • TERMÉSZETTUDOMÁNY - Állati küldetés - Merüljetek el Fekete István varázslatos állatvilágában, ahol többek közt Tás, a vadkacsa, Vuk, a rókakölyök, Bogáncs, a hűséges kutya és Lutra, a játékos vidra lesznek a társaitok egy kalandos nyomozás során! Játékos feladatokon és izgalmas küldetéseken át vezet az út a titokzatos láda négyjegyű kódjához – a titkok feltárulnak, a meglepetések pedig csak rátok várnak! Készen álltok egy "állati" küldetésre? - interaktív játék a Fekete István emlékévhez kapcsolódva. Te is lehetsz bajnok! Kapura rúgás strandlabdával (rossz idő esetén: Foglald el a várat! - pingponglabdával)
  • VASI MÚZEUMBARÁT EGYLET - Mestör Pista bőröndje - „S az Idő vonzásában tárul fel gyermeki képzeletében a múlt a padlás titokzatos rejtekében, rég elhunyt emberek tárgyai, emlékei között.” – olvasható Valló László Emlékké válok magam is… Fekete István élete című életrajzi monográfiájában. Vajon milyen ereklyéket rejthet egy padláson porosodó ütött-kopott bőrönd? (Vasi Múzeumbarát Egylet)., Bütyök leletei, „… így aztán előkerült még egy pitykegomb, egy törött csat, egy hegyes, lapos vasdarab, ami lehetett kés vagy karddarab és valami nehéz szagú szövedék…” Kövessük felfedezőútján a tüskevári kincskeresés során pórul járt regényhőst!

SMIDT MÚZEUM

  • 18.00 Ha engeded, hogy egy pillangó szárnya megrebbenjen... - Minden tárgy Jókaihoz vezet abban a foglalkozásban, amely a Smidt Múzeum biedermeier termébe hívja az érdeklődőket. Fedezzük fel játékosan Jókai természetközeli világát! Foglalkozásvezető: Schmidtné Vinczi Réka múzeumpedagógus (Vasi Múzeumbarát Egylet)
  • 19.00 Irodalmi séta a reformkor kincsei körül - A múzeum műkincseiből válogatott kamaratárlat: Jókai kézirat és litográfia, Laborfalvi Róza játékcipője, Feszty-család hagyatékai, füredi pohár, 1848-as emlékpohár, legyezők, Jókai kötetek, fotók, kártyaasztal – a hozzájuk kapcsolódó irodalmi sétát Pató Andrásné vezeti.
  • 20.30 „Jókai természetrajza” - Prof. dr. Víg Károly entomológus előadása, A 19. században egy művelt ember tudástárához a természetrajzi ismeretek is hozzátartoztak. Különösen igaz ez a megállapítás Jókai Mórra, akinek regényeiben számtalan természeti jelenség, adat, történet bukkan föl. Köztudott, hogy gyönyörű kertet hozott létre, és korának napilapjaiba gyakran írt aktuális természettudományi kérdésekről.
  • 21.15 Menza a 20. században - Dr. Nagy Adrienn történész-muzeológus előadása, Vajon mikortól beszélhetünk a mai értelemben vett menzáról? Hogyan alakult ki a közösségi étkezés? Milyen volt az iskolai menza és az étel-repertoár régen? Hogyan és miért változott az asztalra kerülő ételek minősége, mennyisége az évtizedek alatt? Illetve a konyhásnénik miként próbáltak helyben, kevés alapanyagból is ehető ételt főzni?
  • 22.00 Menzán innen, menzán túl - Tárlatvezetés az időszaki kiállításban dr. Nagy Adrienn történész-muzeológussal
  • 18.00-22.00 Alkotó foglalkozások

ISEUM SAVARIENSE

  • 18.30 Az ember és az égbolt viszonya az antikvitásban - Tematikus tárlatvezetés az Iseum kiállításában Bíró Szilvia régésszel. Az Iseum kinti és benti kiállítótereit végigjárva megismerkedünk az antik ember (csillag)világával. Mit gondoltak az égboltról? Hogyan váltak a hősök csillagképekké? Mit gondoltak egy-egy látványos üstökösről vagy egy napfogyatkozásról?
  • 19.30 A nyári napforduló és Pannonia ünnepe - Sosztarits Ottó régész előadása, „Ante diem III idus Iunias – Június idusa előtt három nappal”. Több tucat római oltáron jelent meg ez a rejtélyes időpont Aquincumban és Carnuntumban, a két Pannonia fővárosaiban. A dátum, azaz június 11-e, titkát csak a Gergely pápa-féle naptárreform ismerete fedi fel számunkra: a plusz 10 nap ugyanis a mai időszámításunk szerint június 21-ét, azaz a nyári napforduló napját jelölte.
  • 20.00 A csillagos ég misztikuma - avagy mit láthatott egy római Savaria egén a napforduló éjszakáján? - Dr. Kovács József csillagász (ELTE Gotthard Asztrofizikai Obszervatórium) előadása, Az ókor embere a bolygók mozgásában, a csillagokban megjelenő égi jelenségekben a maguknál hatalmasabb erőt, az Univerzum végtelen világát fedezték fel. Jeles ünnepeiket vagy mindennapi életük különleges napjait igen gyakran égi jelenségekhez kötötték. De mit is láttak, mit láthattak a csillagos égen Savaria egykori lakói?
  • 20.30 „Nem látsz a szemedtől? - Mit láttak a régi emberek, amit mi már nem, és hogyan hat ez a mi életünkre? - Nagy Diána tárlatvezető előadása, Az előadás során szó esik a fényszennyezésről, mint a környezetszennyezés egy kevésbé ismert fajtájáról, annak jelentőségéről, valamint hatásáról a modern ember életére annak fényében, hogy az antik embernél ez nem volt jelen.
  • 21.00 Observatorium Isidis - Közös “csillagles” és az aktuálisan látható égbolt megfigyelése, miután besötétedett. Az év ezen szakaszában látható égi jelenségekhez, valamint az Iseumban láthlató műtárgyakhoz és kőemlékekhez kapcsolódó mitológiai történetek mesélése a „tűz körül”.
  • 18.00-23.00 Ettől csillagokat látsz!… kicsiknek és nagyoknak - Antik és középkori ihletésű, csillagképekkel illusztrált, lyukasztott kártyák készítése kézműves foglalkozás keretében. Az így elkészült kártyákat, melyeket az ég felé fordítva csillagképek rajzolódnak ki, interaktív programjaink során tudják majd kipróbálni a látogatók.
  • 18.00-23.00 Torma Péter asztrofotóinak kivetítése az állandó kiállításban

JÁRDÁNYI PAULOVICS ISTVÁN ROMKERT

  • 21.00 (Két)ezer éves viccek - Az ókor humora - A császárkori Római Birodalom már ismerte és szerette a szó mai értelmében vett viccet. Honnan tudható ez? Gyakorlatilag egyetlen forrásból, a „Philogelosz” („A nevetés barátja”) címen fennmaradt, az i. sz. 3-5. századra datálható, 265 viccet tartalmazó, görög nyelvű gyűjteményből. A tematikus vezetés során ebből a viccgyűjteményből szemelgetve ismerkedhetünk meg a kései antikvitás humorával. - A sétát vezeti: Simon Gábor tárlatvezető
  • 22.00 Éjjeli őrjárat - Keressük meg Szombathely középkori várának maradványait! Kérjük, elemlámpát hozzanak magukkal! A fejekben világosságot gyújt: dr. Kiss Gábor régész

SZOMBATHELYI KÉPTÁR

  • 18.00 Rejtélyes valóság a Szombathelyi Képtár gyűjteményében - Kiállításmegnyitó - A kiállítás olyan műveket vonultat fel, amelyek nemcsak történeti vagy esztétikai értékük miatt érdekesek, hanem a gyűjteménybe kerülésük körülményei is külön figyelmet érdemelnek.
  • 18.30 Villanások – rendhagyó tárlatvezetés Ardai Ildikó kiállításában - Cebula Anna művészettörténész tárlatvezetése
  • 20.30 Látogatás a restaurátorműhelyben - A műhely munkáját bemutatja: Bihari-Bakodi Szilvia restaurátor
  • 21.00 MEET - Találkozás a Föld alatt című kiállításban a kiállítókkal - A beszélgetést vezeti: Salamon Júlia kurátor, kulturális munkás, egyetemi oktató
  • 22.00 Porcelánszobraink/A Geszler-gyűjtemény - Czenki Zsuzsanna esztéta, igazgatóhelyettes tárlatvezetése, Különleges pillanat, amikor három világhírű keramikusművész porcelánszobrai láthatóak egyidőben, közel egy helyen. A tárlatvezetést a Szombathelyi Képtárban Geszler Mária Garzuly porcelánszobraival kezdjük, majd a Schrammel-gyűjteményben Simon Zsolt József alkotásaival folytatjuk, végül Schrammel Imre lőtt porcelánoszlopait és Herenden készült műveit tekintjük meg.
  • 18.00-22.00 - Múzeumpedagógiai foglalkozások: Kicsit vissza - Kistáskák varrása molinóból Szigeti Vandával és a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium diákjaival, Hasznosítsd újra! – papír- és konzervdobozok felhasználásával apróságok tárolására alkalmas dekupázsolt asztali edénykéket készülnek Bodorkós Orsolya múzeumpedagógussal

SCHRAMMEL-GYŰJTEMÉNY

  • A PORCELÁN - A porcelántárgyak szépsége évszázadok óta rabul ejt mindenkit. A Múzeumok Éjszakáján elmondjuk, bemutatjuk milyen anyagból, -keverékből, hogyan készülnek az ipari, a hétköznapi, funkcionális tárgyak és milyen alkotások jönnek létre a kortárs kerámiaművészetben ebből a nemes anyagból.
  • 18.00 Az ezerarcú kaolin - Sági József ügyvezető (Kaolin Kft., Annavölgy) előadása - Az előadáson a kaolinról, annak keverékeiről hallhatunk és láthatunk mintákat, amelyet az egyetlen magyar vállalat, a Kaolin Kft. állít elő – különböző származású alapanyagokból - több iparágnak.
  • 19.00 Porcelánöntés mesterfokon - Antal Kitti és Kontor Enikő keramikusművészek (Nemzetközi Kerámia Stúdió, Kecskemét) kerámiatechnikai bemutatója - Antal Kitti és Kontor Enikő keramikusművészek bepillantást nyújtanak a porcelánöntés technikájának részleteibe a kerámia- és porcelánművészet iránt érdeklődők számára. A gyakorlati bemutató mellett a két alkotó elméleti ismeretekkel is igyekszik bővíteni a látogatók tudását.
  • 20.00 Az európai porcelán születése - Czenki Zsuzsanna esztéta előadása - Mi történik, ha egy fejedelem aranyat akar készíttetni és a kijelölt fiatal alkímista húzza az időt, halogatja a beígért aranyhegyeket, nem is beszélve a szökési kísérleteiről? Mikor hisznek a tudósoknak, hogy képtelenség az arany előállítása? Milyen kísérletek történtek a porcelán előállítására Európában és a Közel-Keleten? Kikből állt a „kutatócsoport” és milyen feltételek kellettek ahhoz, hogy az európai porcelán létrejöjjön és mi a véletlen szerepe mindebben?
  • 20.30 Törékeny pillangók - Mészáros Irén muzeológus előadása - A Savaria Múzeum Történettudományi gyűjteményében található a Gazdag Erzsi hagyatékából származó, elragadó szépségű, Viktória-mintás herendi teáskészlet. A műtárgyak légies könnyedségét és törékenységét a porcelán alapanyagon túlmenően, a rajtuk található pillangó- és virágmotívumok is kihangsúlyozzák. Milyen jelentéssel bírnak ezek a díszítőelemek?
  • 22.30 Porcelánszobraink - Czenki Zsuzsanna esztéta tárlatvezetése - A tárlatvezetést a Szombathelyi Képtárban Geszler Mária Garzuly porcelánszobraival kezdjük, majd a Schrammel-gyűjteményben Simon Zsolt József alkotásaival folytatjuk, végül Schrammel Imre lőtt porcelánoszlopait és Herenden készült műveit tekintjük meg.
  • 18.00-22.00 Múzeumpedagógiai foglalkozások - Agyagozzunk-korongozzunk - Udvardi Balázzsal és Sztankovánszki Zitával a műhelyben - Organikus ékszerek készítése különleges technikával - Szabad formavilágú, egyedi fantáziaékszerek készülnek hófehér, levegőre száradó gyurmából, melyeket Simon Zsolt József kerámiaművész alkotásai inspirálnak.

SZENT MÁRTON LÁTOGATÓKÖZPONT

  • 17.00 Szent Márton a világ bélyegein – válogatás Steindl Rezső magángyűjteményéből - Kiállításmegnyitó
  • 17.30 Szent Márton és Savaria - Szommer Ildikó tárlatvezetése a Szent Márton Látogatóközpont kiállításaiban
  • 18.00 Szentmise
  • 19.00 Szent Márton és a koldus - A restaurált festményt bemutatja: Gyarmati András restaurátor művész
  • 19.00 A Szent Márton-templom története és annak ékességei - A templombejárást vezeti: Bodorkós Imre plébános
  • 20.30 Ókeresztény sírkamrától az Erdődy-kriptáig - A kriptában a vezetést tartja: dr. Kiss Gábor régész
  • 21.30 Közösségben a kolostorkertben - Beszélgetés, zenélés, éneklés, Közreműködnek: Horváth Imre karnagy, kórusvezető és a Szent Márton Városi Kórus

IROKÉZ GALÉRIA

  • 20.30 Extraplanetáris romafuturizmus - Tárlatvezetés Oláh Norbert kiállításában - Oláh Norbert szombathelyi kiállítása nem pusztán retrospektív összegzés, hanem egyúttal átmenet is: párbeszéd az eddigi munkák között és nyitás a jövő felé. A Gypsies in the Space és az Anakronisztikus sci-fi sorozatok együtt olyan komplex univerzumot rajzolnak ki, amelyben a festészet, a sci-fi és a társadalmi emlékezet különös, de koherens egységben léteznek.

MAGYAR NEMZETI LEVÉLTÁR VAS VÁRMEGYEI LEVÉLTÁRA

  • 18.00–23.00 A börtöncellák sötétje - Az egykori vármegyei börtön – a levéltár régi épülete – pincéjének egyéni megtekintése
  • 18.00–22.00 Középkori bazár. Játékos feladatok kicsiknek és nagyoknak - Mit kellett tudnia egy lovagnak a középkorban? Milyen technikákat kellett elsajátítania egy íródeáknak? Itt mindent megtudhatnak a kicsi, a kicsit nagyobb és a nagy érdeklődök is a címerkészítésről, a lúdtollal való írásról és a középkori Vas vármegyéről. Megfelelő számú tanfolyam elvégzése után ajándék várja a tanoncokat.
  • 18.00–23.00 Ite ex Archivo! Távozz a levéltárból! – A kronológia próbája - Szabadulószoba-szerű játék, maximum 5 fős csapatok számára, amelyben a középkori secretarius nebulók próbára tehetik a dátumok, időpontok megfejtésében való jártasságukat. Helyszíni előjegyzés szükséges.
  • 19.00-22.00 Egy végrendeleti ügy a középkorból - Vidámnak szánt rövid vásári komédia, megtörtént esetekből rekonstruált jogi szituáció. - Előadás minden egész órakor.
  • 18.00-23.00 „Éjjeli őrjárat” - Félórás körséta keretében a levéltár régi és új épületének egy-egy raktárát nézhetik meg azok, akik rövid idő alatt szeretnének egy kis ízelítőt kapni a levéltár hangulatából. - Csoportok indulása 30 percenként, szünet: 19.00-19.30 és 21.00-21.30 között, Vezető: Wächter Patrik

SZOMBATHELYI ORSZÁGOS BÜNTETÉS-VÉGREHAJTÁSI INTÉZET (Szombathely, Külső Söptei út 9.)

  • 17.30 és 20.00 órától vezetett intézetlátogatás az alábbi programokkal:
  • régi rabszállító járművek megtekintése
  • kiállítás a fogvatartotti zárkákban talált tiltott tárgyakból
  • műveleti osztály bemutatója
  • szolgálati kutyák bemutatója
  • mozgáskorlátozó eszközök (kéz- és lábbilincs, vezetőszár) kipróbálása
  • börtönkvíz
  • fogvatartotti zárka megtekintése
  • egy perc a biztonsági zárkában
  • a börtönkápolna megtekintése
Elérhetőségek

Értékelés írása

Betöltés...
Értékelés:
További programokat keresel? Böngéssz a további lehetőségek közül!
A Múzeumok Éjszakája Szombathely 2025 program nem elérhető
Elérhetőségek
A weboldalon sütiket használunk a jobb felhasználói élmény, az elemzések, a személyre szabott tartalmak és a hirdetések megjelenítése érdekében. A következő linkre kattintva bővebb tájékoztatást találsz a sütik használatával kapcsolatban: Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom