A Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda Budapest első gyógyfürdője és jelenleg Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, amely a Városliget szívében található. A több, mint 100 éves fürdő gyógyvize (amely Budapest második legmélyebb kútjából érkezik) számos ízületi betegségre bizonyítottan gyógyító hatással rendelkezik.
Zsigmondy Vilmos híres bányamérnöknek köszönhetően kezdték el a mai Széchenyi fürdő közelében található artézi kút fúrását a Városligetben 1868-ban. A munkálatok tíz évig tartottak, és végül 1881-ben a mai Széchenyi fürdő „Artézi fürdőként” működött. A Széchenyi Gyógyfürdőt, becenevén a „Szecskát” 1909-ben kezdték építeni Czigler Győző tervei alapján neobarokk stílusban, és 1913 nyarán megnyitotta kapuit a Széchenyi Gyógyfürdő.
A fürdő népszerűsége a nyitást követően rohamosan nőtt, ezért a nagyobb közönség befogadására 1927-ben bővítették a népfürdőt, illetve egy fürdőstrand-uszodát is létrehoztak, amely Pest első uszodája volt. 1938-ban egy második artézi kút fúrása vette kezdetét, amelyet később Szent István kútnak is neveztek, és a fürdő termálvízellátását a mai napig a 77 fokos hőmérséklettel a felszínre törő II. számú kút biztosítja. Egy évvel később a fürdő mellett ivócsarnok is épült, amelynek forrása szintén az 1938-ban felfedezett második kút.
Már 1950-ben elérhető volt a fürdőben az iszaposztály, ahol nőgyógyászati iszapkezeléseket végeztek a különféle eredetű nőgyógyászati problémákra, majd két évvel később gyógyszolgáltatásként bevezették a fiziko- és elektroterápiás, illetve a sós kádfürdő kezelések alkalmazását is. 1982 óta a fürdőben nappali kórház is működik, amely naponta 178 beteg fogadására alkalmas.
2015-ben megnyitották a fürdő saját termálvizével táplált Széchenyi termál-kaszkád hőlégkamrát, amely Magyarország első hőlégkamrája és átmenetet képvisel a szaunázás és a gőzfürdő között. A kaszkád párásítja a teret, és közben a termálvíz illatával együtt élvezhetik a látogatók a szauna jótékony hatásait, amely kíméletesebb a hagyományos szaunázási formához képest, ezért kevésbé terheli meg a szervezetet.
A fürdőben jelenleg számos wellness szolgáltatás is elérhető a gyógyszolgáltatások mellett: konditerem, szauna, aerobic és vízi torna. Az élménymedencében található sodrófolyosó, nyakzuhany hátmasszírozó vízsugár, és víz alatti pezsegtetés. A szaunatérben jelenleg 10 szauna található.
Érdekesség, hogy a Fővárosi Állat- és Növénykert vízilovának a fürdővizét a Széchenyi fürdőt is tápláló egyik forrásból látják el, mert a forrás vizének kémiai összetétele hasonlít a Nílus vizének kémiai összetételéhez. További érdekesség, hogy a fürdő épületének makettje képviseli Magyarországot a brüsszeli mini Európa makett kiállításon.
A Széchenyi fürdő gyógyvize tartalmaz nátriumot, kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátot, szulfátot, illetve fluorid- és metaborsavat, amelyekkel alkalmas az ízületek degeneratív betegségeinek és az idült és félheveny ízületi gyulladásoknak (porckorongsérv, idegzsábák, a csontrendszer mészhiányos állapotai) a gyógyítására, illetve az ortopédiai és baleseti utókezelésekre.
Javasolt fürdési idő: 20 perc
Az ivókút gyógyvizének összetétele gazdag kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, kloridos és szulfátos anyagokban, illetve jelentősen tartalmaz alkáliákat és fluoridot, amelyekkel alkalmas ivókúra formájában különféle belgyógyászati betegségek (gyomorfekély, gyomorsav-túltengés, gyomorhurut, vesebetegségek, húgyuti gyulladások) kezelésére.
Gyógyfürdő
Uszoda
Komplex Fürdőgyógyászati Osztály
Gyógyvizes medencék, szabadtéri uszoda, éjszakai fürdőzés, élménymedence, pezsgőfürdő, nappali kórház, gőzkamrák, szaunák, masszázsok, iszapkezelés, pedikűr, aquafitness, ivókúra, értékmegőrzés, torna, konditerem, étterem, büfé.
A Széchenyi Gyógyfürdőben éjszakai fürdőzésre is van lehetőség a hétvégi SPArty rendezvényeknek köszönhetően, amely Budapest egyik leglátogatottabb eseményévé vált az elmúlt években. Az eseményre belépni csak 18 év felett lehetséges a meghirdetett napokon 22:30-03:00 között. A kikapcsolódást és a hangulatot a csillogó termálvíz mellett a különleges vizuális effektek és az elektronikus zene garantálják.
Fürdő:
Ivókút:
Látogass el te is Budapest első gyógyfürdőjébe, és élvezd a termálvíz gyógyító hatását!