2026. évi időpont hamarosan.
Pest megye, Budapest
A Múzeumok Éjszakája Budapest Pénzmúzeum 2026-ban is megrendezésre kerül a budapesti Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontban, ahol panoráma kilátás, bankjegytervezői tárlatvezetés, kiállítások és előadások várják a kicsiket és nagyokat egyaránt ezen a különleges nyári éjszakán!
Esemény időpontja: 2026. évi időpont hamarosan.
Részvételi díj: Ingyenes
Múzeumok Éjszakája Budapest Pénzmúzeum 2026 programok
A Múzeumok Éjszakája Budapest Pénzmúzeum 2026-os eseményének részletes programjai hamarosan!
Addig is egy kis ízelítő a 2025-ös programokból:
június 21. – Szombat
IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS
- 16:30–17:30 Bélyeg- és bankjegytervezői tárlatvezetés a Postajegyek és bankjegyek – Kéz a kézben című időszaki kiállításban
ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS:
- 17:00-17:15 (II. csomópont): 700 éves az aranyforint – Pelőcz Judit villámelőadása - 1325 körül Károly Róbert firenzei mintára veretett először magyar aranyforintot. Az előadás során szó lesz az első aranyforint kibocsátásának körülményeiről és megismerkedünk a középkori magyar uralkodók aranyforintjaival is.
- 18:00-18:15 (II. csomópont): Az 1848–49-es szabadságharc forintjai – Pelőcz Judit villámelőadása - Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc a magyar pénztörténet szempontjából is mérföldkőnek számít, hiszen ekkor készültek az ország első papírpénzei, és a fémpénzeken is ekkor jelentek meg először magyar nyelvű feliratok. Az előadás során megismerhetjük ezeknek a pénzeknek a kibocsátási körülményeit és azt is, hogy mi a különbség a bankjegy és az államjegy között.
- 18:00-22:00 (IV. csomópont): Mi történik az éj leple alatt? — interaktív előadás - A számládra utalt összeg, valóban azonnal ott van? Elgondolkodtál már azon, hogy amikor egy nagyobb összeget utalsz vagy bankkártyával fizetsz, az azonnal megjelenik a számládon, de valójában a pénz még nem ért oda? Az előadásunkon kiderül, mi történik éjszaka a színfalak mögött, hogyan zajlik a pénz útja, amíg valóban megérkezik.
- 19:00-19:15 (II. csomópont): Az új forint születése – Pelőcz Judit villámelőadása - 1946-ban vezették be a napjaink fizetőeszközét, a forintot. Az előadás során szó lesz a bevezetés körülményeiről, valamint arról, honnan szereztek alapanyagot a fémpénzekhez, további bemutatjuk az egyes címletek ábrázolásait is.
- 21:45-22:30: Jókai Mór a pénzügyekről és a bankkérdésről — Garami Erika előadása - A nagy mesemondó országgyűlési képviselőként a parlament alsóházában, hírlapíróként és szerkesztőként pedig írásaival vett részt a közéletben, a politikában. Népszerű felszólaló volt, bár nem a mondanivalója, hanem sokkal inkább szellemes előadásmódja miatt. A lapokban nemcsak regényeit lehetett olvasni, hanem a bankkérdésre, a jegybank hitelnyújtási gyakorlatára és a valutaankétra is kitérő tárcáit, vezércikkeit. Vajon a magánéletben is szakértője volt a pénzügyeknek? Erre is fény derül az előadás során.
- 22:30-23:15: Boszorkánysággal perelt főnemesi asszonyok – Bódai Dalma előadása – 18+ - Nagyhatalmú asszonyok a történelem során özvegyként gyakran találták magukat kényes helyzetben, a vagyonuk megszerzésére indított perek kereszttűzében. A vádak között felmerültek boszorkány sztereotípiák is. Az előadás olyan 17. századi asszonyokat mutat be, akik életük egy pontján a főnemesi társadalom legmegbecsültebb tagjai közé tartoztak, özvegységükben azonban egyedül maradtak és boszorkányvádakkal tarkított perekkel kellett szembenézniük, amelyek céljai között a vagyonuk megszerzése is szerepelt.