2025. június 21.
Esemény időpontja: 2025. június 21.
Részvételi díj: 3000 Ft
Múzeumok Éjszakája Néprajzi Múzeum 2025 Jegyek
A jegyeket online a következő linken lehet megvásárolni: Múzeumok Éjszakája Néprajzi Múzeum 2025 jegyek
Múzeumok Éjszakája Néprajzi Múzeum 2025 Programok
2025. június 21. – Szombat
Egész nap, Helyszín: Székelyek kiállítás, Székelykapu-faragás – látványműhely
- A kiállítás látogatói Bagoly Zoltán faragómester és 11 éves fia, Bagoly Gergő munkáján keresztül bepillanthatnak a székelykapu-faragás folyamatába: hogyan emelkedik ki a sima faanyagból a díszítőminta. Először a mester rárajzolja a mintát a kapu lábára, majd gravírozza, végül a minta körüli alapot kifaragja, kimélyíti. Az így kirajzolódó, gravírozott és kimunkált felületen alakul ki a díszítés végleges formája.
15:50–16:00 Helyszín: Damjanich utca felőli aula - kutyabarát, KVV kamarakórus – flashmob
- Az idén 15 éve fennálló kamarakórus az alapító karnagy, Magyaróvári Viktor – művésznevén Kayamar – nevének kezdőbetűit viseli. A tagokat a zene szeretete és az éneklés öröme kovácsolta színes egyéniségekből energikus, együtt lélegző és érző közösséggé. Egyedi és színvonalas repertoárjukban a klasszikus és a könnyűzene értékei találkoznak. Műsoraikra jellemző a sajátos motívumokkal fűszerezett zenei humor. A kórus egyben Kayamar „hangszereként” is működik, hiszen legszívesebben az általa komponált vagy az együttes számára átírt a cappella műveket adják elő.
16:00–16:30 Helyszín: Székelyek kiállítás, Tiszta forrásból – székely és moldvai csángó dallamok Miklósa Erika előadásában
- Miklósa Erika, a Magyar Szent István-rend kitüntetettje, Kossuth-, Liszt Ferenc- és Prima Primissima díjas koloratúrszoprán operaénekes korábbi mentoráltjával, a népművészet ifjú mestere cím és a Junior Prima díj tulajdonosával, Szlama László kobzossal közösen lép fel az idei Múzeumok Éjszakáján. A műsor méltó tisztelgés a magyar népzene öröksége előtt – autentikus forrásból, hiteles előadóktól.
- Közreműködik: Szlama László – ének, koboz
- Regisztráció: https://forms.gle/k5WEtNy6cg3tbzZAA
16:00–17:00 Helyszín: Citerakiállítás, Tárlatvezetés a Vígan zengjetek, citerák! című kiállításban
- A citera a 19. századtól vált népszerűvé a paraszti kultúrában. Egyszerű felépítésének köszönhetően ügyes kezű falusi emberek maguk is el tudták készíteni. Bár akadtak neves citerakészítők, a hangszerek többségét saját használatra gyártották a játékosok. A citera gyakori kísérője volt házi mulatságoknak, közösségi munkák alkalmainak, sőt előfordult, hogy bálokon vagy – ritkábban – lakodalmakon is végig ez a hangszer szólt. Nemcsak felnőtt férfiak, hanem lányok, asszonyok és gyerekek is megszólaltathatták.Milyenek is ezek a hangszerek? Hogyan játszottak rajtuk? Miként kerültek a gyűjteménybe? A tárlatvezetésen ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak az érdeklődők. A vezetést tartja: Borsi Ferenc citeratanár
- Regisztráció: https://forms.gle/Si8QkvktJobFFFD48
- Találkozási pont: a kiállítás bejárata
16:00–17:00 Helyszín: Damjanich utca felőli aula, színpad - kutyabarát, Bognár Szilvia: Csintekerintő – interaktív családi koncert
- Az évszakok változására épülő Csintekerintő zeneiségében, szövegeiben és általános mondanivalójában is közvetítője annak a kulturális hagyománynak, amelyet az egykori paraszti társadalom hagyományozott ránk. A műsorban a csapattól megszokott saját szerzemények és népdalfeldolgozások mellett jeles költőink megzenésített sorai is felcsendülnek.
- A zenekar tagjai: Bognár Szilvia – ének, Bede Péter – furulya, szaxofon, Hámori Máté – gitár, Kovács Zoltán – nagybőgő
16:00–19:00 Helyszín: Herman Ottó-kiállítás előtti tér - kutyabarát, Titkos városi útinapló – workshop, Füzetalkotás viaszkarctechnikával és pecsétkészítés
- Vannak titkos helyeid Budapesten? Egy varázslatos kert, ahol elrejtőzhetsz, egy girbe-gurba macskaköves lépcső, amelynek a tövében egy furcsa szoborfej emeli rád a tekintetét, vagy egy falfirka, aminek csak te tudod a jelentését? Városunk tele van izgalmas részletekkel, és ha nyitott szemmel jársz, rengeteg kincset fedezhetsz fel! Készítsd el a saját városi útinaplódat és vidd magaddal kószálásaidra: gyűjts és rajzolj le mindent, amit érdekesnek találsz sétáid során. A füzetborítót viaszkarctechnikával alkothatod meg. Az útinapló mellé saját pecsétet is készíthetsz kedvenc budapesti motívumoddal.
- A workshopot tartja: Thury Lili grafikus
16:00–20:00 Helyszín: MÉTA tér, Családi foglalkozások a Jókai 200 emlékévhez kapcsolódóan
- 1. box: Interaktív játékok a gyűjteményi kiállítás tárgyaival és Jókai-szövegekkel
- 2. box: Jókai-bableves és más receptek – „absztrakt” alkotós sarok kicsiknek és nagyoknak
- 3. box: Baradlay fivérek, Tímár Mihály, Lánghy Aranka itt és most – közösségi karakterrajzolás
- Vetítőterem: Jókai Mór író-rajzoló szigete – lánctörténet, képregény, nyomozás
- A programok folyamatosan zajlanak a MÉTA tér helyiségeiben.
16:00–20:00, Helyszín: Néprajzi szalon, az Etnoshoppal szemben - kutyabarát, Textilfestő workshop – a Néprajzi Múzeum motívumaival
- Textiltáskákra nyomtatunk mintákat stencilezéssel: henger segítségével visszük fel a festéket a sablonra (stencilre), majd ezt a táskára helyezve alakítjuk ki az egyedi nyomatokat. A sablonokat Simonyi Cecília illusztrátor tervezi és vágja ki előre, a Néprajzi Múzeum kiállításaihoz kapcsolódó motívumok alapján. A stenciltechnika egyik nagy előnye, hogy széles korosztály számára is könnyen alkalmazható – már kisiskolás gyerekeknek is örömöt és sikerélményt nyújt. A végeredmény minden esetben egyedi és látványos. A nyomtatás szitafestékkel történik, így a vasalással fixált mintás táskák mosógépben is moshatók.
- A workshopot vezeti: Simonyi Cecília illusztrátor
16:30–17:30 Helyszín: Gyűjteményi kiállítás, Néprajzi tárgyakba rejtett Jókai – tematikus tárlatvezetés
- JJókai Mórt, aki a Magyar Néprajzi Társaság alakuló ülésén mondott beszédében a néprajzot nevezte legjobb munkatársának, tiszteletbeli néprajzkutatónak tekintjük. Regényeinek helyszíneit előzetesen felkereste: tulajdonképpen néprajzi terepmunkát végzett. Művein keresztül nemcsak a nemesek világa jelenik meg, hanem a falusi emberek életébe, szokásaiba és tárgyi környezetébe is bepillanthatunk. Akadémiai székfoglalóját a magyar néphumorról tartotta.
- A tárlatvezetés során képzeletben elutazunk szülővárosába, Komáromba, illetve néhány regényének helyszínét keressük fel: az erdélyi Torockót, a Hortobágyot, a Balatont, megnézzük ezek néprajzi örökségét, és megismerjük a 19. század végi Városligetet. Jókai két egykori barátjával is találkozunk, és látni fogunk a 19. század nemzeti eszméinek hatását tükröző tárgyakat. A program Jókai Mór előtt tiszteleg születésének 200. évfordulója alkalmából.
- A vezetést tartja: Vass Erika néprajzkutató
- Regisztráció: https://forms.gle/QUM7GXXkbHkvP2Tb9
- Találkozási pont: Gyűjteményi kiállítás bejárata
17:00–17:45, Helyszín: Citerakiállítás, A Sústya Citerazenekar koncertje
- A zenekar 2010-ben alakult Naszvadon (Nesvady), és a szlovákiai magyarok kulturális szövetsége, a Csemadok helyi szervezetének művészeti csoportjaként működik azóta is. A Búzavirág Éneklőcsoport társegyüttese, de önállóan is többször arany minősítést értek el a Bíborpiros Szép Rózsa népzenei vetélkedőn. Az együttesben a citerások mellett egy köcsögdudás játszik, vezetőjük Bedecs Ilona.
17:00–18:00 Helyszín: Kerámiatér - kutyabarát, Étel-rejtők – játékos, interaktív tárlatvezetés a Kerámiatérben
- Belegondoltál már, mennyiféle anyagból és milyen változatos rendeltetéssel készülnek a tárgyak, amelyeket nap mint nap használunk a konyhában? Gondoltad volna, hogy ezeknek a funkcióknak egy részét akár kerámiatárgyak is betölthetik? A kerámia sokoldalúsága lehetővé teszi, hogy az egyik edény hűtsön, a másik melegen tartson, némelyik aprítson vagy éppen tartósítson. Mennyire tekinthetjük ezeket a tárgyakat fenntartható/környezetbarát megoldásnak? Ismerd meg a kerámiatárgyak sokoldalúságát a Néprajzi Múzeum EthnoEco csoportjának vezetésével!
- A vezetést tartja: Tihanyi Anna, Nagy Dóra, Bazsó Borka
- Regisztráció: https://forms.gle/pQXDSBLwVt3VBowo8
- Találkozási pont: Infopult (-2. szint)
17:00–18:00 Helyszín: Méta tér, Muzsika-morzsoló – zenés program gyerekeknek
- A műsorban magyar népdalok, mondókák és egy „papírszínházas” mese is megelevenedik. A kíváncsiak a citerajáték alapjait is megismerhetik, sőt el is sajátíthatják!
- Közreműködik: Hajdú Ágota népzenetanár és citerás barátai (Tomsits Rudolf Alapfokú Művészeti Iskola)
17:00–19:30 Helyszín: Székelyek kiállítás előtti tér - kutyabarát, Bútorfestő családi workshop – háromszéki mintákkal
- A Székelyek – Örökség-mintázatok című kiállításhoz kapcsolódó foglalkozás egy népi kézműves mesterség műhelytitkaiba enged betekintést. A háromszéki bútorfestés folyamatát, színvilágát és virágmotívumait megismerve és felhasználva a résztvevők egy-egy apró fa ajándéktárgyat készíthetnek.
- A workshopot vezeti: Haszmann Gabriella népi bútorfestő
17:20–17:30 Helyszín: Damjanich utca felőli aula - kutyabarát, KVV kamarakórus – flashmob
- Az idén 15 éve fennálló kamarakórus az alapító karnagy, Magyaróvári Viktor – művésznevén Kayamar – nevének kezdőbetűit viseli. A tagokat a zene szeretete és az éneklés öröme kovácsolta színes egyéniségekből energikus, együtt lélegző és érző közösséggé. Egyedi és színvonalas repertoárjukban a klasszikus és a könnyűzene értékei találkoznak. Műsoraikra jellemző a sajátos motívumokkal fűszerezett zenei humor. A kórus egyben Kayamar „hangszereként” is működik, hiszen legszívesebben az általa komponált vagy az együttes számára átírt a cappella műveket adják elő.
17:30–18:30 Helyszín: Damjanich utca felőli aula - kutyabarát, Sváb néptáncok és népzene
- A Haraszti Fiatal Svábok Egyesülete ifjúsági tánccsoportja, a Dreidörfler Buam Quintett és a Haraster Dorfmusik Fúvószenekar műsora.
18:00–19:00 Helyszín: Könyvtári raktár, -1. szint, Jókai-ponyvafüzetek a raktár mélyén
- Hogyan és hol tárolja a Néprajzi Múzeum Könyvtára 197 ezer kötetből álló gyűjteményét? A Múzeumok Éjszakájának idei könyvtári programja: raktármerülés. A raktári séta közben az érdeklődők megismerkedhetnek a könyvtár egyik legnagyobb különgyűjteményével, a ponyvafüzetekkel is. És hogyan kerülnek Jókai Mór szövegei a ponyvákba? Ezen az estén ez is kiderül!
- Regisztráció: https://forms.gle/6Smqh9e3yD7BLSTB7
- Találkozási pont: Damjanich utca felőli aula, infopult
18:00–19:00 Helyszín: Székelyek kiállítás, Tárlatvezetés a Székelyek – Örökség-mintázatok című kiállításban
- Kik is igazából a székelyek? Mit tudunk Székelyföldről? Milyen elképzeléseink, hiedelmeink vannak a székelyekről? Mi ebből a valóság? Hogyan látják a Székelyföldön élők magukat? A Néprajzi Múzeum időszaki kiállítása Magyarországon eddig be nem mutatott, székelyföldi múzeumok által őrzött több mint 300 tárgyon keresztül, 5 székelyföldi kurátor rendezésében keres válaszokat a kérdésekre.
- Regisztráció: https://forms.gle/tVSMCsBCsnbw7weq7
- Találkozási pont: Székelyek kiállítás bejárata
18:00–19:00 Helyszín: Gyűjteményi kiállítás, Zenés tárlatvezetés a Stellaria Media kórussal
- A Néprajzi Múzeumban 2023 őszén alakult női kar a múzeumi főosztályok munkatársaiból. A kórus alapvetően közösségépítő szerepet tölt be, de a többéves gyakorlás mára zeneileg is összekovácsolta a csapatot. A kórusművek megszólaltatásában fontos szerepe lett a különféle hangszereken játszó kollégáknak, így az éneklés és a kamarazenélés összekapcsolódott egymással. A kórus elsősorban a múzeum rendezvényein lép fel, az alkalomhoz választott művekkel, amelyek a különböző kultúrák, földrészek, országok, zenei világok sokszínűségét mutatják. A Múzeumok Éjszakáján a kórus különleges tárlatvezetésre hívja a látogatókat: a termeken végighaladva néhány kiemelt ponthoz kapcsolódva hangzanak el a zenedarabok.
- Regisztráció: https://forms.gle/9ix7oxpsT4C4iu348
- Találkozási pont: Gyűjteményi kiállítás bejárata
18:30–19:30 Helyszín: a Néprajzi Múzeum épülete, ArchitekTúra – Járd be a múzeumot Ferencz Marcel építésszel!
- 2022-es átadása óta a Ferencz Marcel (Napur Architect) tervei alapján megvalósult múzeumépületet számos rangos nemzetközi építészeti és ingatlanfejlesztési díjjal ismerték el. Az 1956-os nemzeti emlékhelyet közrefogó két épületszárny 1 kilométer átmérőjű körív mentén, a Városliget kapujaként emelkedik a környező fák lombozatának magasságába. A föld alatti, közel 7 ezer négyzetméteres kiállítótér, a raktárak, a népszerű tetőkert, az irodák, boltok és egyéb terek 21. század körülményeket biztosítanak a Néprajzi Múzeum időszaki és állandó tárlatai, műtárgyai, szakemberei és látogatói számára. Fedezze fel a különleges épületet a tervezővel!
- Regisztráció: https://forms.gle/oHa3SV9yBnEgsDH99
- Találkozási pont: Etnoshop (Damjanich utca felőli aula)
18:30–19:30 Helyszín: Méta tér, A Mezítláb zenekar koncertje
18:30–19:30 Helyszín: Magyarország színezve kiállítás, Tárlatvezetés a Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállításban
- Tiedge János 1862-es londoni világkiállításon bemutatott színezett viseletfotói először láthatók Budapesten. A felvételeket, amelyek a magyar művelődéstörténet legkorábbi fotográfiai emlékei közé tartoznak, a londoni Victoria & Albert Múzeum és a Néprajzi Múzeum anyagának párbeszédbe állításával mutatja be a tárlat. Ismerje meg a fényképek és a világkiállításra készülés izgalmas történetét, fedezze fel a 19. század második felének modern önkifejezési formáit.
- A vezetést tartja: Farkas Zsuzsa kurátor
- Regisztráció: https://forms.gle/77oLSR67W7NgpG129
- Találkozási pont: Infopult (-2. szint)
18:50–19:00 Helyszín: Damjanich utca felőli aula - kutyabarát, KVV kamarakórus – flashmob
- Az idén 15 éve fennálló kamarakórus az alapító karnagy, Magyaróvári Viktor – művésznevén Kayamar – nevének kezdőbetűit viseli. A tagokat a zene szeretete és az éneklés öröme kovácsolta színes egyéniségekből energikus, együtt lélegző és érző közösséggé. Egyedi és színvonalas repertoárjukban a klasszikus és a könnyűzene értékei találkoznak. Műsoraikra jellemző a sajátos motívumokkal fűszerezett zenei humor. A kórus egyben Kayamar „hangszereként” is működik, hiszen legszívesebben az általa komponált vagy az együttes számára átírt a cappella műveket adják elő.
19:00–20:00 Helyszín: Herman Ottó-kiállítás, gyűjteményi kiállítás, Az ezerarcú Herman Ottó – tematikus tárlatvezetés
- Herman Ottó, az első ökológus, természetvédő, a Madarak és Fák Napja kezdeményezője szenvedélyes figyelemmel fordult a halászat és pásztorkodás témájához is terepkutatásai során. Az 1896-os millenniumi kiállítás forgatagában látványos pavilonban mutatta be az ősi foglalkozások eszközeit és a pásztorok művészetét. Tárgyak ezreivel gyarapított múzeumi gyűjteményeket. Az ő munkásságához, szemléletéhez kerülhet közelebb, aki bejárja ezt a kiállításokon átívelő Herman-ösvényt.
- A vezetést tartják: Hajdú Ágnes és Tihanyi Anna muzeológusok
- Regisztráció: https://forms.gle/2x8pbsRBhRiXFrbv8
- Találkozási pont: Infopult (-2. szint)
19:00–20:00 Helyszín: Súlyos anyag kiállítás, Ruhák, tárgyak, történetek – interaktív tárlatvezetés a Momentán Társulattal
- A Momentán Társulat improvizációs tárlatvezetése a Néprajzi Múzeum frissen nyílt Súlyos anyag. Nők – Viseletek – Élettörténetek című vendégkiállításához kapcsolódik. A látogatók nemcsak szemlélői, hanem alakítói is lesznek az élménynek: a ruhák és tárgyak köré fonódó történetek a közönség bevonásával kelnek életre. Fedezze fel a dunai svábok viseleteit és 20–21. századi történelmét bemutató kiállítást színházi játékon és közös történetmesélésen keresztül – csak ezen az éjszakán!
- Regisztráció: https://forms.gle/vKECumTfYb9THd4Y6
- Találkozási pont: Súlyos anyag kiállítás bejárata
19:00–20:30 Helyszín: Damjanich utca felőli aula - kutyabarát, A Fanfara Complexa koncertje
- A Fanfara Complexa zenekar moldvai csángó, román és cigány dallamokon alapuló ritmusos tánczenét játszik. A balkáni hangulatú, szaxofonokkal, tangóharmonikával, kobozzal és dobbal előadott hangszeres zene egy mára letűnni látszó falusi világ kissé eklektikus lakodalmi, báli hangulatát idézi.
- Az együttes tagjai:
- Bede Péter – szaxofon
- Sófalvi Kiss Csaba – szaxofon
- Babcsán Bence – szaxofon/klarinét
- Salamon Soma – harmonika
- Réti Benedek – harmonika
- Molnár Bálint – koboz
- Benke Felix – dob
19:00–22:00 Helyszín: Etknow könyvesbolt- kutyabarát, Jelenarchívum workshop
- Susan Sontag szerint „a fénykép hatalma abban rejlik, hogy lehetővé teszi olyan pillanatok tüzetes vizsgálatát, melyeket az idő sodra egyébként rögtön elmosna.” Ismerd meg a MaDok-program Jelenarchívum projektjét, amelynek célja az 1990-es évektől napjainkig tartó közösségi fotó- és történetgyűjtemény létrehozása. A workshopon betekinthetsz jelenleg is futó kampányainkba, sőt saját képpel és történettel is csatlakozhatsz Játék, kaland, kirándulás és Autók a tenger felé című projektjeinkhez. Légy részese a jelenkori privátfotó-gyűjteménynek!
19:30–20:30 Helyszín: Zoom kiállítás, Tárlatvezetés a Zoom kiállításban
- A kiállítás egyedi perspektívából tekint a múzeumi gyűjteményre, és játékos megközelítések segítségével mutatja be a tárgycsoportokat és az egyes tárgyakat. A kurátorok zoomolnak, felborítanak, feldarabolnak, kifordítanak, összekevernek. Közel 700, a Néprajzi Múzeum sokszínűségét izgalmasan, újszerű formában bemutató tárgy mellett új összefüggésbe kerül például a világon fellelhető legrégebbi, 1673-as székelykapu és a gyűjtemény egyik legnagyobb tárgya, az egyetlen fatörzsből faragott, 7 méteres bödönhajó.
- A vezetést tartja: Zatykó Vivien
- Regisztráció: https://forms.gle/STUhQMCF92QCGEQq9
- Találkozási pont: Infopult (-2. szint)
19:30–20:30 Helyszín: Méta Béta, A felkelő nap háza – egy inka napszentély feltárása Bolíviában
- A 15-16. századi Perut és a szomszédos országokat magába foglaló Inka Birodalomból számos olyan épületet ismerünk, amelyek különböző égitestek, mindenekelőtt a nap mozgásához kapcsolódtak. Szertartásokat tartottak bennük és segítségükkel határozták meg az ünnepek és különböző mezőgazdasági tevékenységek időpontját. A bolíviai hegyvidéken egy ilyen épületet sikerült feltárni: bebizonyosodott róla, hogy napszentélyként szolgált.
- Az előadást tartja: dr. Gyarmati János főmuzeológus
20:00–21:00 Helyszín: Citerakiállítás, Tárlatvezetés a Vígan zengjetek, citerák! kiállításban
- A citera a 19. századtól vált népszerűvé a paraszti kultúrában. Egyszerű felépítésének köszönhetően ügyes kezű falusi emberek maguk is el tudták készíteni. Bár akadtak neves citerakészítők, a hangszerek többségét saját használatra gyártották a játékosok. A citera gyakori kísérője volt házi mulatságoknak, közösségi munkák alkalmainak, sőt előfordult, hogy bálokon vagy – ritkábban – lakodalmakon is végig ez a hangszer szólt. Nemcsak felnőtt férfiak, hanem lányok, asszonyok és gyerekek is megszólaltathatták. Milyenek is ezek a hangszerek? Hogyan játszottak rajtuk? Miként kerültek a gyűjteménybe? A tárlatvezetésen a csungkingi Kínai Három Szurdok Múzeumból érkezett kucsinok, azaz kínai citerák titkaira is fény derül.
- A vezetést tartja: Pálóczy Krisztina
- Regisztráció: https://forms.gle/drH8dgbpLoPXbiE87
- Találkozási pont: Citerakiállítás bejárata
20:00–21:00 Helyszín: Gyűjteményi kiállítás, Matyó történetek – tematikus tárlatvezetés
- Tematikus kurátori vezetés Fülöp Hajnalkával a gyűjteményi kiállításban
- Hol és hogyan készültek a matyó hímzéssel díszített tárgyak? Miként jutott el a matyó hímzés a hazai társadalom különböző rétegeihez és a nemzetközi kereskedelembe? A gyűjteményi kiállítás matyó tárgyainak történetein keresztül a résztvevők betekinthetnek abba a világba, ahol ezek a tárgyak készültek. Azokról a sokszínű ember-tárgy kapcsolatokról is hallhatnak, amelyek az egykori tulajdonosok életében fontos szerepet játszottak.
- Regisztráció: https://forms.gle/tTsx87dXikv9nKFi8
- A vezetést tartja: Fülöp Hajnalka kurátor
- Találkozási pont: Gyűjteményi kiállítás bejárata
20:00–22:30
- Helyszín: Székelyek kiállítás előtti tér - kutyabarát, Bútorfestő családi workshop – háromszéki mintákkal
- A Székelyek – Örökség-mintázatok című kiállításhoz kapcsolódó foglalkozás egy népi kézműves mesterség műhelytitkaiba enged betekintést. A háromszéki bútorfestés folyamatát, színvilágát és virágmotívumait megismerve és felhasználva a résztvevők egy-egy apró fa ajándéktárgyat készíthetnek.
20:30–21:30 Helyszín: Magyarország színezve kiállítás, Expóarcok & időugrás
- Múzeumpedagógiai kaland megnyilatkozni vágyó, játékos kedvű felnőtteknek: az alkotás és a gondolkodás szabadsága a Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállításban.
20:30–21:30 Helyszín: Súlyos anyag kiállítás, Nők, viseletek, élettörténetek – tárlatvezetés
- Az ulmi Donauschwäbisches Zentralmuseum vendégkiállítása a Duna menti német lányok és asszonyok sorsáról szól 20 öltözeten keresztül az 1880–1980 közötti időszakból. Az ünnepi öltözékek és egykori tulajdonosaik személyes történetei a női lét fontos állomásait idézik fel – a gyermekkortól a házasságon át az időskorig –, miközben megelevenedik a németek 20. századi történelme is, a második világháborút követő tragikus eseményekkel: a kényszermunkatáborokkal és a kitelepítésekkel. A dunai svábok azoknak a 18-19. századi telepeseknek az utódai, akik a Duna folyását követve vándoroltak ki német földről. Az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása után Magyarország, az akkori Jugoszlávia és Románia állampolgárai lettek. A második világháború után sokuknak el kellett hagyniuk otthonukat, hazájukat, utódaik ma a világ különböző pontjain élnek.
- A vezetést tartja: Vass Erika néprajzkutató
- Regisztráció: https://forms.gle/GhWDaVn45nXvohzy7
- Találkozási pont: Infopult (-2. szint)
21:00–22:00 Helyszín: Méta Béta, Volt-e a magyaroknak tűzistene? – Napfordulós szokások Jókai és a néprajztudomány értelmezésében
- A 19. század végén már csak helyenként élő titokzatos, „ősi” Szent Iván-éji szokások joggal keltették fel a minden iránt kíváncsi Jókai érdeklődését. Kultúrtörténeti kalandozásunk az író fantáziájának nyomába eredve keresi a fellobbanó tüzek, virágkoszorúk, érthetetlen énekek, babonák és hiedelmek eredetét, és keresi a napfordulós hagyományok helyét az európai népszokások rendszerében.
- Az előadást tartja: Schleicher Vera etnográfus, muzeológus
21:00–22:30 Helyszín: Damjanich utca felőli aula - kutyabarát, Táncház
- Merülj el a táncház varázslatos forgatagában, ahol a hagyomány és a közösség találkozik a mozgás örömével! A talpalávalót Nyitrai Balázs és zenekara szolgáltatja, akik vérpezsdítő, autentikus vonós népzenét játszanak a Kárpát-medence különböző tájairól. A muzsika élő, lüktető ereje garantáltan táncra perdít mindenkit. A tánclépéseket Sáfrány Bence avatott vezetésével sajátíthatod el, így bátran csatlakozhatsz akkor is, ha még csak most ismerkedsz a néptánccal.
- Közreműködik: Nyitrai Tamás és zenekara
- Oktatók: Sáfrány Bence és Pupek Kata
21:00–21:30 Helyszín: Zoom kiállítás, Testbe írt emlékek – kortárs táncművészeti performansz
- Julien Klopfenstein francia táncművész 2018 óta egyre markánsabb szereplőjévé válik a magyar kortárs táncszcénának. Legújabb előadásán, amelynek a Néprajzi Múzeum ad otthont, a közönség aktív részesévé válik a dinamikus térfelfedezésnek. A táncossal közösen bejárt útvonalat hang- és fénydesign kíséri, különleges atmoszférát teremtve. Az előadás az emlékezet, a történelem és a személyes kapcsolódás rétegeit vizsgálja, közegében idő és identitás találkozik.
- Koreográfia: Julien Klopfenstein
- Regisztráció: https://forms.gle/KStsh9nfefJp5EVS9
21:00–22:00 Helyszín: Gyűjteményi kiállítás, Vetett ágytól a festett kanapéig – tematikus tárlatvezetés
- A tárlatvezetésen a gyűjteményi kiállítás festett és festetlen bútorai kerülnek fókuszba. A látogatók megismerkedhetnek a bemutatott bútorok származásával, történetével, kiállításban betöltött szerepével, a különböző formákkal, bútortípusokkal és az egyes vidékekre jellemző stílusokkal.
- A vezetést tartja: Molnár Tamás muzeológus
- Regisztráció: https://forms.gle/1Kv677UqYmNDTWDq9
- Találkozási pont: Gyűjteményi kiállítás bejárata
22:00–23:00 Helyszín: Kerámiatér - kutyabarát, Mit rejt az edény mélye? – tematikus tárlatvezetés
- A tárolás a kerámiák egyik alapfunkciója. Olyannyira, hogy már a civilizáció hajnalán készültek a terményfelesleg tárolására szolgáló cserépedények. Ez a rendeltetésük a mai napig megmaradt. Vajon mi mindent tárolhattak a kiállításban bemutatott kerámiákban?
- A vezetést tartja: Gärtner Petra művészettörténész, muzeológus
- Regisztráció: https://forms.gle/8Lj3jQ2EJJ8sDWrM8
- Találkozási pont: Infopult (-2. szint)