2025. január 07.
Egy autóvezetőnek sem szabad arról megfeledkeznie, hogy a közlekedés a téli hónapokban némi tudatos felkészülést igényel. Ilyenkor ugyanis megváltoznak az út-és a látási viszonyok, ezekhez pedig nem csak a gyalogosoknak, hanem az autóvezetőknek is alkalmazkodniuk kell. A téli szezon előtt mindenképpen érdemes átnézni a gépjárművet, nem csak akkor, ha éppen egy hosszabb autóútra készülünk.
Ilyenkor elengedhetetlen, hogy ellenőrizzük a gumiabroncsok, a világítás, a fékrendszer, illetve az akkumulátor állapotát, hiszen csak így tudunk a lehető legnagyobb biztonságban útnak indulni ezekben a hónapokban. Emellett azonban tudnunk kell azt is, hogy milyen szabályok érvényesek a téli közlekedésre.
Kötelező-e a téli gumi és a hólánc használata hazánkban?
Amikor a hőmérő higanyszála már 7 Celsius fok alatt marad, eljött az ideje annak, hogy felszereljük autónk kerekeire a téli gumiabroncsokat. Ezzel pedig a tévhitekkel ellentétben egyáltalán nem kell megvárnunk az első havazást! A téli gumi tudja biztosítani a megfelelő tapadást és fékezhetőséget még jeges és csúszós utakon is. Ezeknek a gumiknak a használata bár hazánkban nem kötelező, erősen ajánlott, hiszen különleges alapanyagból készülnek, így még a rendkívül alacsony hőmérsékleten is rugalmasak tudnak maradni. A téli gumikban a nyomás maximum 0,2-03 barral lehet magasabb mint a nyárigumiknál, hiszen a túlságosan alacsony guminyomás a profil öntisztuló képességét is befolyásolhatja.
Egy nagyobb havazás, vagy éppen a lefagyott hótakaró esetén jól jöhet egy hólánc is, melyet célszerű a hajtott tengelyen megtalálható kerekekre felszerelni, ennek köszönhetően kormányozható marad majd a gépjármű. Egy hosszabb út előtt az a biztos, ha a hólánc felrakását és levételét még indulás előtt, otthon próbálgatjuk, így a felszerelése nem fog gondot okozni az út szélén, a hidegben. És bár való igaz, hogy Magyarországon nincs olyan szabályozás, mely kimondaná azt, hogy kötelező a téligumi használata, igenis lehet olyan útszakasz, hazánkban is ahol megjelenhet a „Hólánc használata kötelező” tábla, ilyenkor pedig nincs mese, legalább a hajtott tengelyeken lévő abroncsokra fel kell kerülniük a hóláncoknak!
Mi mindenre figyeljünk még oda a téli autózás során?
Hosszabb út előtt készítsünk be a kocsi csomagtartójába néhány meleg takarót, meleg ruhadarabot, és esetleg lapátot, ez utóbbi jól jöhet akkor, ha a hóból kell kiszabadítani a kocsinkat. Nagyobb utazás előtt mindenképpen célszerű az időjárás előrejelzést megnézni, és érdemes a forgalomról is tájékozódni. Nagyon fontos, hogy a téli közlekedés során mindig a látási-, időjárási-és az útviszonyoknak megfelelően vezessünk. Legyünk különösen óvatosak ködös, havas, jeges időjárásban! Tartanunk kell a nagyobb követési távolságot, hiszen ezzel a kis odafigyeléssel megelőzhetőek lehetnek a téli időszakra leginkább jellemző balesetek. Ilyenkor fokozottan oda kell figyelni a gyalogátkelőhelyek, iskolák és óvodák, és a buszmegálló környékén lévő gyalogosokra, tekintettel arra, hogy a csúszós úttesten ők is lassabban közlekednek.
*Szponzorált tartalom*